temida_m написа:това, което пишете не е вярно, никъде не прехвърлят по вече от десет дни и то само след изрично съгласие на работодателя, включващо молба и резолюция. Не заблуждавайте човека.
Я се скрий обратно там, откъдето си изпълзял! Явно си някое младо студентченце, дето се мисли за печеняга, ама не е помирисвало ТПО.
Молбите и резолюциите си ги използвай на подходящото злачно място. НИКОЙ в България не ползва такива досежно прехвърлянето, а това става стандартно - с молбата за взимане на отпуск и остатъка.
Дрилл, правното основание е следното:
Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
По по-човешки казано:
Имаш график за отпуск. Писмен. За целия ти полагаем отпуск.
Ако работодателят ти не те пусне в отпуск по този график (може и да си траеш и да не пускаш молби за отпуск), то неизползваният отпуск се прехвърля целият за догодина, поради вина на работодателя. КТ не казва какво става когато не ти се даде полагаемият отпуск и затова в сила е ЗЗД. Само имаш двегодишен срок за отпуска след 31.12.2009 г.:
Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска за периода, посочен в графика, работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Има и една хватка:
Ако те пусне в отпуск по график, се разболяваш за един ден и така прекъсваш ползването на платения отпуск (само трябва да го декларираш писмено). По този начин си прехвърляш отпуска за догодина и си свиркаш.
Или даваш кръв; или нещо друго - хиляди начини има. КТ е врата в полето ...
А това решение ще доведе до промяна в КТ спрямо отпуските:
Съдът на ЕС разпореди натрупаните отпуски да се изплащат и посмъртно
Съдът на ЕС разпореди натрупаните отпуски да се изплащат и посмъртно
Съдът на ЕС реши в четвъртък, че обезщетенията за отпуск са валидни и след смъртта на работника, съобщи АП, цитирана от БТА.
Европейските магистрати са се произнесли по казус на германски гражданин, чиято вдовица поискала като негова наследница да получи дължимото му заплащане за 140.5 дена неизползван платен отпуск. Той не успял да си вземе отпуската, защото е боледувал и поради ред други причини.
Прецедентът е за германски гражданин, но случаят може да се използва от всички граждани на страни членки на ЕС.
Германският съд е отхвърлил иска на вдовицата, позовавайки се на националното законодателство, според което при смърт на служителя договорът за наемането му на работа престава да бъде в сила.
Съдът на ЕС обаче обезсили това решение с аргумента, че европейските закони имат върховенство над националните и обяви, че при смъртен случай не може да има анулиращо действие със задна дата за плащането на годишния отпуск.
След като изплащането на отпуските може и посмъртно, значи и ползването им може и посмъртно, докато си на работа!