Страница 1 от 1

Актуализиране на заплата при повишаване на минималната.

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 13:50
от lineika13
Здравейте! От 01.11. 2017 Работя като охранител на минимална заплата с Трудов договор! Обекта е спечелен на търг от фирмата за 2 год! Но след 01.01. 2018 когато минималната заплата се повиши ,моята не се повиши! Обяснението на директора е ,че заплатата за целият срок на договора ще е тази на която съм назначен! Правилно ли е това? Благодаря!

Re: Актуализиране на заплата при повишаване на минималната.

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 18:22
от jhoro
Естествено, че не е нито правилно, нито законно. По определение
Минималната работна заплата е минимална цена на пазара на труда. Тя представлява най-ниската часова, дневна или месечна работна заплата, която работодателите могат да плащат по закон на работниците и служителите си. Формира се непазарно (не под влиянието на търсенето и предлагането), а административно от държавата.

Re: Актуализиране на заплата при повишаване на минималната.

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 23:29
от bvoykov
Реално работодателят не може пряко да бъде принуден да увеличи трудовото възнаграждение на работника или служителя. Единственият начин, по който виждам възможност това да стане, е чрез Инспекцията по труда. Ако констатират, че даден работник или служител има трудово възнаграждение по-малко от установената за страната минимална работна заплата, а работи на пълен работен ден, то в този случай съставят акт и издават наказателно постановление за нарушение на чл. 245, ал. 1 КТ, защото работодателят не е гарантирал изплащане поне на минималната работна заплата при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения от страна на работника или служителя. Само че практиката, поне която аз съм откривал, е противоречива, в едни случаи съдът се съгласява с Инспекцията, в други приема, че не може по такъв начин да се въздейства върху свободата на договаряне, без да си дава сметка, че в трудовото право като отрасъл свободата на договаряне не е толкова широка, предвид съществуването на такова понятие като "минимална работна заплата", която се определя централистично от висш държавен орган.

Re: Актуализиране на заплата при повишаване на минималната.

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2018, 11:09
от tochotocho
На всички е ясно,че мин.РЗ е политико-икономически трик. Ползва се като база за изчисляване на други разплащания- социални, здравни и пр. Има моменти когато мин.раб.запл. не е определящ фактор при някои разплащания. Напр. таксата към личния лекар, необлагаемия минимум при инвалидност. Как да тълкуваме казуса- назначен сте за срок от 2 години при мин.раб. заплата 320 лв. Но в този срок МРЗ се повишава на 380 лв. Първо тълкумане - би следвало автоматично преназначение по новия размер. Второ тълкуване - има подписан срочен договори -оставаш на 320 лв. Решенията на съда са в тези две крайности. Извод -намеса на ВКС за тълкователно решение. Кой има право да отправи такова искане ? Да го направи!
Напр. аз съм недоволен от фиксирането на необлаг.минимум за инвалиди на 7920 лв . А по закон си беше тройния размер на МРЗ умножен по 12 месеца. Замразяването е при МРЗ 220 лв. Сега и личните лекари искат осъвременяване на таксата- сега е 2,60 лв - да стане 5,20 лв. или 5,10 лв. т.е двойно увеличение. Елементарно защото разходите, живота поскъпна, я вижте таксите за юридически услуги, нотариус. Няма ги онези 5 лева!

Re: Актуализиране на заплата при повишаване на минималната.

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2018, 14:21
от svegrigorov
Може да пуснете сигнал до Инспекция по труда, както Ви е обяснил bvoykov. Но за да си получите неизплатената разлика от заплатата, трябва да пуснете иск до съда.

Re: Актуализиране на заплата при повишаване на минималната.

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2018, 16:21
от jhoro
svegrigorov написа:Може да пуснете сигнал до Инспекция по труда, както Ви е обяснил bvoykov. Но за да си получите неизплатената разлика от заплатата, трябва да пуснете иск до съда.


Без да противореча, само ще уточня, че написаното във второто изречение, на практика са две отделни стъпки.

1. ИТ ще накара работодателя да начисли (с всички удръжки) по-високия размер на трудовото възнаграждение.
2. А реалното изплащане - може би ще се наложи, да се търси по съдебен път!

Защото - има голяма разлика между начислена, но неизплатена (дължима) заплата и неначислена такава!