kociboss написа:След ревизия, управител на фирма е получил ревизионен доклад с установени задължения по ЗКПО и ДДС + лихви зад 30 000лв за 2016 г.
Не виждам причина за привличане под наказателна отговорност.
ivanov_p написа:Наказателна отговорност ще носи, ако не е декларирал данъците. При това положение и при наличие на възможност трябва да плати, а какво ще стане след това не може да се предполага, но дори ако се повдигне обвинение, в което се съмнявам, то ще е при много по-благоприятни обстоятелства. Ако е декларирал данъците, но не ги е платил, както правят почтените хора - здраве, държавата има бол пари, ще мине и без неговите.
Странна теза!
Значи, ако си декларирам нещата както са, но пропусна плащанията - няма проблем! Държавата е богата!
Почтените хора декларираме и плащаме!
kociboss написа:Не са били декларирани.
Въпросът е има ли разлика дали ще се обжалва този РД евентуално РА. С други думи, ако го обжалва дали няма да дърпа дявола за опашката? Разбира се, че иска да намали данъците които евентуално ще плати, но ако това ще предизвика наказателно преследване, въпреки чл. 78 - по-добре да си плати и ненужното.
Не са декларирани ... струва ми се, че неточно формулирате.
Щом задълженията са по ЗДДС и ЗКПО - най-вероятно става дума за неправомерно начислен и деклариран данъчен кредит. Без значение основанието. При направената ревизия, служителите на НАП са установили това задължение и са предявили иск - за данъците + начислена лихва за просрочие.
Едно обжалване най-вероятно ще увеличи сумата с съдебните и прочие разходи. За последното дело от този род (с което съм запознат) - хонорара на юрисконсулта на НАП беше близо 4000 лева. Плюс парите за адвокат, плюс пари за експертизи (поне една - счетоводна) ... Дали си заслужава обжалване?
kociboss написа:Тъй като задълженията са от 2016 и 2017, може ли да се позове на изтекла давност за административнонаказателно преследване (2 години от извършване на нарушението)?
Не. Има образувано производство.
kociboss написа:Плащането на начислената сума по РА основание ли е за „признаване на сумата" в едно евентуално последващо Наказателно преследване? Ако не оспори ревизионния доклад в момента, в един последващ етап в наказателното производство може ли да се направи или сега е единствения момент?
Какво разбирате под „признаване“? В РА ще пише - „фирмата дължи еди-колко данък + лихви“.
По-скоро - обжалването е равно на „непризнаване“!