начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

отказ от домуправител за отчет

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


отказ от домуправител за отчет

Мнениеот monta » 01 Окт 2013, 15:56

Бих искала да потърся съвет относно предоставянето на отчет в жилищна сграда, където имам имот, който ми беше отказан от миналата година 2012 (приходи, разходи за ремонти). Написах молба до Управителния съвет. Каза ми се от Домоуправителя и касиера (един и същ човек изпълнява 2 длъжности), че не и се плащало за това и няма да предостави такъв, можело да видя книгата за ежемесечните разходи- тя получава 70лв. месечно възнаграждение. Все още не ми е предоставено и пълно обяснение, за таксата от 30 лв за заплащане на разходите в блока на каква база са създадени като сума и какво е включено в тях, тъй като има юридическо лице ползвател в имота. В протокола при вземането на решение няма разяснение.
monta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Окт 2013, 15:35

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот borovinka » 01 Окт 2013, 16:12

И какво точно питате?
Дали е законно ли? - Не е.
Как да процедирате, за да получите отговор ли? - Изпратете им официално писмо с обратна разписка, в което да опишете какво искате да знаете по таксите за входа ви и посочете ден и час в който искате да се запознаете с книгата на приходите и разходите. Ако и след това Ви отказват, потърсете адвокат.

Пари от вас искат ли за нещо?
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот monta » 01 Окт 2013, 16:35

Благодаря ви. Пари искат за ежемесечните разходи на блока - сума от 30 лв, тъй като юридическо лице е вписано в домовата книга и е ползвател в моя имот. Ноември 2012 беше взето общо решение за тази сума да се събира, но без в съобщението за събрание да е обявено като точка, че ще се дискутира това и също без да се обясни в протокола какво влиза в тази сума като разход. Спорът най-вече е в това, че ателието офис е разположен на първи жилищен етаж с общ вход в сградата.(под този етаж има цветарски магазин и сладкарница с отделен вход към улицата). Асансьорът е спрян, и не се изискват чай кой знае какви разходи от ползвателите, това за таксата да се умножи по 5 пъти го разбирам.
monta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Окт 2013, 15:35

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот monta » 01 Окт 2013, 16:44

Пропуснах да отбележа относно отчета за 2012г., който ми се отказва, че се събираха пари за ремонт на асансьора, пари за ремонт на апартаменти от последните етажи с течове.
monta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Окт 2013, 15:35

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот todorb2000 » 21 Окт 2013, 02:44

Ако позволите, аз бих споделил опит.
Подадох изявление чрез съсед на управителя на етажната собственост на 04 септември 2013г., но и до сега не съм получил отговор.
На 18 октомври 2013г. подадох НОТАРИАЛНА ПОКАНА до управителя да представи факти, сведения и данни от дейността си като управител на етажна собсвеност. На 30 октомври 2013г. трябва да се яви в кантората на нотариуса.

"С настоящата нотариална покана Ви КАНЯ, на 30 октомври 2013г., в 11 часа, в кантората на почитамия нотариус *******************, с адрес: *********************************, да ПРЕДСТАВИТЕ пред нотариуса факти, сведения и данни, свързани с управлението на етажната собственост от Ваша страна, и СВЕДЕТЕ ДО МОЕ ЗНАНИЕ следното:
1. Решенията на общото събрание съгласно чл.10 от ЗУЕС, свързани с правомощията, определени съгласно чл.11 от ЗУЕС;
2. Протоколите на общото събрание съгласно чл.16, ал.7 от ЗУЕС;
3. Поканите за свикване на общото събрание съгласно чл.13 от ЗУЕС;
4. Списъкът от извършени разходи съгласно чл.6, ал.1, т.9 и т.10 от ЗУЕС, със съответните разплащателни документи;
5. Актовете на общото събрание по определяне на паричните вноски съгласно чл.11, ал.1, т.5 и т.7 от ЗУЕС;
6. Правилникът за вътрешния ред съгласно чл.11, ал.1, т.1 от ЗУЕС;
7. Решенията за отдаване на наем на общите части на сградата съгласно чл.11, ал.1, т.10, буква „б” от ЗУЕС, съответно приходите от наем на общите части на сградата, и съответните платежни документи;
8. Сведенията за причинени вреди, свързани с неизправното състояние на големия асансьор съгласно чл.6, ал.1, т.2 от ЗУЕС, и поради каква причина е в неизправно състояние, дали има виновни лица?;
9. Да удостоверите за наличието на сметка по чл.50, ал.3 от ЗУЕС;
10. Да признаете или отхвърлите пред нотариуса ограниченото ми право да влизам в сградата през вътрешната входна врата на сградата с електронна брава с чип, считано от 21 август 2013г. до настоящата нотариална покана, като посочите съответните доказателства;
11. Да признаете или отхвърлите пред нотариуса ограниченото ми право да ползвам малкия пътнически асансьор, управляван с чип, като посочите съответните доказателства, считано от 09 септември 2013г. до настоящата нотариална покана;
12. Да признаете или отхвърлите пред нотариуса завземането на общи части на сградата - коридорите от собственици, съгласно чл.6, ал.1, т.3 от ЗУЕС, съответно на всички етажи, без шестият, с партера, както и завземането на площадката пред големия асансьор на втория етаж с партера;
13. Копие на решенията на общото събрание съгласно чл.10 и чл.11 от ЗУЕС и протоколите на общото събрание съгласно чл.16 от ЗУЕС, считано от 01 май 2009 година до настоящата нотариална покана.

III. В противен случай, ако на посочената дата и час не се явите в кантората на нотариус **** ******, не представите пред нотариуса поисканото от мен до Вас, ще бъда принуден да се обърна към съответните държавни и общински власти за оценка на фактическите и правни последици от неизпълнение на горепосоченото, в отправената до Вас нотариална покана, произтичащи от Вашето управление на етажната собственост, предвид ограничаване на правата ми на собственик да ползвам общите части на сградата съгласно чл.5 от ЗУЕС, да влизам свободно в сградата, да ползвам свободно пътническия асансьор, да имам свободен достъп до всички общи части на сградата, без тези отдадени под наем, а така също и невъзможноста да изпълнявам задълженията си като собственик на самостоятелен обект от етажната собственост съгласно чл.6 от ЗУЕС.

След това го давам на "вълците", че не мога да изпълнявам законните си задължения по чл.6 от ЗУЕС, и те да му мислят.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот georgiev_sfbg » 08 Яну 2014, 21:11

monta написа:Бих искала да потърся съвет относно предоставянето на отчет в жилищна сграда, където имам имот, който ми беше отказан от миналата година 2012 (приходи, разходи за ремонти). Написах молба до Управителния съвет. Каза ми се от Домоуправителя и касиера (един и същ човек изпълнява 2 длъжности), че не и се плащало за това и няма да предостави такъв, можело да видя книгата за ежемесечните разходи- тя получава 70лв. месечно възнаграждение. Все още не ми е предоставено и пълно обяснение, за таксата от 30 лв за заплащане на разходите в блока на каква база са създадени като сума и какво е включено в тях, тъй като има юридическо лице ползвател в имота. В протокола при вземането на решение няма разяснение.



ЗУЕС - Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание може да бъде избран контролен съвет (контрольор) за срок две години.
(2) Контролният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на общото събрание, но не по-малко от трима.
(3) Членовете на контролния съвет избират от своя състав председател.
(4) Контролният съвет (контрольорът) контролира дейността на управителния съвет (управителя) по изпълнението на бюджета и решенията на общото събрание за изразходването на средствата на етажната собственост.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Контролният съвет (контрольорът) извършва проверка на касата най-малко веднъж годишно и представя на общото събрание доклад за резултатите от нея. Когато етажната собственост няма контролен съвет (контрольор), общото събрание определя измежду собствениците и ползвателите лица, които да извършат проверката и да отчетат резултатите от нея.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Член на контролния съвет, контрольор или касиер може да бъде собственик или ползвател, който не е съпруг, член на домакинството, не е във фактическо съпружеско съжителство, в родствена връзка по права линия, по съребрена линия до втора степен и по сватовство до първа степен с останалите членове на контролния съвет, както и с членовете на управителния съвет или с управителя.
(8) Мандатът на член на контролния съвет или контрольора може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Контролният съвет (контрольорът) се отчита с писмен доклад пред общото събрание в края на мандата си. Докладът се предоставя за запознаване на всеки собственик, ползвател или обитател при поискване.
(10) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) За членове на контролния съвет (контрольор) или касиер могат да бъдат избирани и посочени от собственика лица, които живеят в сградата и са вписани в книгата на етажната собственост при спазване изискванията на ал. 7.

И не на последно място:
ЗУЕС - Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 30-дневен срок от оповестяването на решението по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Подаването на молбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът не постанови друго.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот todorb2000 » 11 Яну 2014, 09:32

georgiev_sfbg написа:
monta написа:Бих искала да потърся съвет относно предоставянето на отчет в жилищна сграда, където имам имот, който ми беше отказан от миналата година 2012 (приходи, разходи за ремонти). Написах молба до Управителния съвет. Каза ми се от Домоуправителя и касиера (един и същ човек изпълнява 2 длъжности), че не и се плащало за това и няма да предостави такъв, можело да видя книгата за ежемесечните разходи- тя получава 70лв. месечно възнаграждение. Все още не ми е предоставено и пълно обяснение, за таксата от 30 лв за заплащане на разходите в блока на каква база са създадени като сума и какво е включено в тях, тъй като има юридическо лице ползвател в имота. В протокола при вземането на решение няма разяснение.



ЗУЕС - Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание може да бъде избран контролен съвет (контрольор) за срок две години.
(2) Контролният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на общото събрание, но не по-малко от трима.
(3) Членовете на контролния съвет избират от своя състав председател.
(4) Контролният съвет (контрольорът) контролира дейността на управителния съвет (управителя) по изпълнението на бюджета и решенията на общото събрание за изразходването на средствата на етажната собственост.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Контролният съвет (контрольорът) извършва проверка на касата най-малко веднъж годишно и представя на общото събрание доклад за резултатите от нея. Когато етажната собственост няма контролен съвет (контрольор), общото събрание определя измежду собствениците и ползвателите лица, които да извършат проверката и да отчетат резултатите от нея.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Член на контролния съвет, контрольор или касиер може да бъде собственик или ползвател, който не е съпруг, член на домакинството, не е във фактическо съпружеско съжителство, в родствена връзка по права линия, по съребрена линия до втора степен и по сватовство до първа степен с останалите членове на контролния съвет, както и с членовете на управителния съвет или с управителя.
(8) Мандатът на член на контролния съвет или контрольора може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Контролният съвет (контрольорът) се отчита с писмен доклад пред общото събрание в края на мандата си. Докладът се предоставя за запознаване на всеки собственик, ползвател или обитател при поискване.
(10) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) За членове на контролния съвет (контрольор) или касиер могат да бъдат избирани и посочени от собственика лица, които живеят в сградата и са вписани в книгата на етажната собственост при спазване изискванията на ал. 7.

И не на последно място:
ЗУЕС - Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 30-дневен срок от оповестяването на решението по реда на чл. 16, ал. 7.
(3) Подаването на молбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът не постанови друго.


Благодаря за мнението! Но, това е за нормалните хора, а там, където не се спазва ЗУЕС е джунгла!
Ето: http://tv7.bg/%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC% ... tDlGNJdV8G
Има ли нормален съд? Има ли нормална прокуратура, която да се сезира от това предаване!
Та, отговарям на предходния потребител, какви са моите отношения с ЕС, където не плащам, защото няма "изсветляване" на разходите.
И, как да платя, ако срещу себе си нямам решение и протокол на Общото събрание?
Има един нормален собственик, който иска да плаща срещу решение на Общото събрание, а срещу мен е закоравялата българска държава.
Вижте, и как съдът образува делата чрез видеооплакване? Това, даже не е телевизионно дело, защото не се спазиха изискванията на процедурата по ГПК.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот lakavitsa » 11 Яну 2014, 21:42

Благодаря за мнението! Но, това е за нормалните хора, а там, където не се спазва ЗУЕС е джунгла!
Ето: http://tv7.bg/%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC% ... tDlGNJdV8G
Има ли нормален съд? Има ли нормална прокуратура, която да се сезира от това предаване!
Та, отговарям на предходния потребител, какви са моите отношения с ЕС, където не плащам, защото няма "изсветляване" на разходите.
И, как да платя, ако срещу себе си нямам решение и протокол на Общото събрание?
Има един нормален собственик, който иска да плаща срещу решение на Общото събрание, а срещу мен е закоравялата българска държава.
Вижте, и как съдът образува делата чрез видеооплакване? Това, даже не е телевизионно дело, защото не се спазиха изискванията на процедурата по ГПК.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!

Да, ама не. Това с "Гражданите са длъжни и т.н. за Конституцията и законите . Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите." не е водещо в Държавната политика, ТодорБ2000. Между другото днес, 11.01.2014, в същото предаване на Тв7 отново се постави на фокус, че за сградите подвластни на ЗУЕС е необходимо държавно регулиране /"Съдът Влиза" от 08:00 до 09:00 сутринта/, ако сте го забелязали. Спомена го един от адвокатите.
Вместо "изсветляване" повсеместно се търси замъгляване и никого не го еня за това, още по-малко Прокуратурата. Дано някой да ме обори. Или се посреща с пренебрежение, или шеговито, или с насмешка, както е в хасковския бл. "Орфей" и на много места другаде. По-привлекателно за тази прежде спомената институция, Тодоре, е или брокерство на недв. имоти, или занимания с по-скъпите вина...в работно време. Примери колкото щеш. Държавната политика е насочена в опазване от журналистическо заснемане на някои имоти, за които тв Арте се интересува. Примерът от днес събота и което ще се разчуе в следващите дни, предполага се.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: отказ от домуправител за отчет

Мнениеот todorb2000 » 11 Яну 2014, 22:23

lakavitsa написа:Благодаря за мнението! Но, това е за нормалните хора, а там, където не се спазва ЗУЕС е джунгла!
Ето: http://tv7.bg/%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC% ... tDlGNJdV8G
Има ли нормален съд? Има ли нормална прокуратура, която да се сезира от това предаване!
Та, отговарям на предходния потребител, какви са моите отношения с ЕС, където не плащам, защото няма "изсветляване" на разходите.
И, как да платя, ако срещу себе си нямам решение и протокол на Общото събрание?
Има един нормален собственик, който иска да плаща срещу решение на Общото събрание, а срещу мен е закоравялата българска държава.
Вижте, и как съдът образува делата чрез видеооплакване? Това, даже не е телевизионно дело, защото не се спазиха изискванията на процедурата по ГПК.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!

Да, ама не. Това с "Гражданите са длъжни и т.н. за Конституцията и законите . Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите." не е водещо в Държавната политика, ТодорБ2000. Между другото днес, 11.01.2014, в същото предаване на Тв7 отново се постави на фокус, че за сградите подвластни на ЗУЕС е необходимо държавно регулиране /"Съдът Влиза" от 08:00 до 09:00 сутринта/, ако сте го забелязали. Спомена го един от адвокатите.
Вместо "изсветляване" повсеместно се търси замъгляване и никого не го еня за това, още по-малко Прокуратурата. Дано някой да ме обори. Или се посреща с пренебрежение, или шеговито, или с насмешка, както е в хасковския бл. "Орфей" и на много места другаде. По-привлекателно за тази прежде спомената институция, Тодоре, е или брокерство на недв. имоти, или занимания с по-скъпите вина...в работно време. Примери колкото щеш. Държавната политика е насочена в опазване от журналистическо заснемане на някои имоти, за които тв Арте се интересува. Примерът от днес събота и което ще се разчуе в следващите дни, предполага се.

Благодаря! :D
С много неща съм с Вас, lakavitsa, но ако не сме единни, то няма да има стъпка в положителна насока. Не разбрах, а какъв пример пишете.
Пишете на лични, ако смятате за необходимо!
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron