Страница 1 от 1

от Социална пенсия в НОИ на Инвалидна

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 16:00
от ralitta
Поради тежка автомобилна катастрофа съм нвалидизирана от 03.11.2004г, на 21г. възраст, преди да започна трудовия си стаж. След последното ми явяване пред Специализиран ТЕЛК за психични заболявания, процента ми нетрудоспособност е увеличен на 82%, (като след първото явяване пред Обща ТЕЛК е бил 52%, а на следващото е коригиран на 72%).
Към днешна дата вече имам повече от 5г. трудов стаж, но пенсията ми никога не е променена от социална (необвързана с трудова дейност) на инвалидна (обвързана с трудова дейност), въпреки, че имам право на това.
Социална пенсия за инвалидност се отпуска на лица, навършили 16-годишна възраст, с намалена работоспособност над 71 на сто (чл. 90 КЗОО). От 01.01.2002 г. вече е достатъчно те да придобият поне 1г. осигурителен стаж след инвалидизирането, за да поискат пенсия за инвалидност поради общо заболяване (чл. 74, ал. 2 КЗОО), която е по-благоприятна.
На 09.10.2013г подадох в НОИ молба за промяна на пенсията от социална в инвалидна, трудовата си книжка и останалите необходими документи. До днвс в отговор съм получила само телефонно обаждане с отказ, „поради липсваща 1г. трудов стаж преди дата на инвалидизиране“.
Въпросите ми са два: Как мога все пак да се възползвам от законното си право на Пенсия за инвалидност поради общо заболяване? И къде мога да потърся обезщетение за материалните щети, които ми е нанесло длъжностното лице с неправомерния си отказ на коригиране на пенсията ми?

Re: от Социална пенсия в НОИ на Инвалидна

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2013, 17:34
от m_angelov
Ако във Вашият случай фактите са точни и реално нямате дори и 1 ден положен стаж преди инвалидизирането, то найстина е приложима разпоредбата на чл. 74, ал. 2 от КСО, като след придобиването от Ваша страна на 1 година стаж, то пенсията за инвалидност поради общо заболяване не би имало пречка да се отпусне. Друг е въпросът, ако имате дори и 1 ден положен стаж преди инцидента, то тогава нормата не е приложима и остава изискването за 1 година положен стаж за лица на възраст до 25 год. преди датата на инвалидизирането.
За кое населено място става въпрос ?
Принципно ако не сте съгласна с евентуално постановеният Ви отказ изискаите писмено разпореждане за отказ за отпускане на пенсия, отказът подлежи на обжалване до непосредствено по-горестоящият адм. орган, или иначе казано до Директор на административната еденица, неговото решение подлежи на обжалване в 14 дневен срок от връчването му пред съответният административен съд /съгласно АПК/