marakan написа:Здравейте,
Търся правоспособен адвокат за София, който не е претоварен от работа и има време за клиентите си.
Делото е за въвеждане във владение което вече е спечелено на две инстанции
В момента ответниците обжалват на Касационен
Трябва да се направят следните неща
- Да се отговори на Касационният съд
- Ако делото бъде допуснато да ни представлява пред съда
- Да подаде заявление и да получи изпълнителен лист
- Да ангажира съдя изпълнител за принудително изпълнение
Който има интерес нека да ми изпрати цена и телефон за контакти на ЛС
Поздрави
Информацията, която давате, е непълна.
Минималното адвокатско възнаграждение се определя на базата на материалния интерес по делото.
Съгласно чл.9, ал. 3 от Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения за изготвяне на отговор по касационна жалба с основания за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК без процесуално представителство възнаграждението е в размер 3/4 от възнаграждението по чл. 7 или 8, но не по-малко от 1200 лв.
Съгласно чл. 7, ал. 5 от Наредба № 1 за процесуално представителство, защита и съдействие по искове по чл. 75, 76 и 108 ЗС възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна според правилата на ал. 2, но не по-малко от 800 лв. за движими вещи и не по-малко от 1500 лв. за недвижими имоти или вещни права върху тях. Възнаграждението се определя на база пазарната цена на имотите, а ако имотите нямат пазарна цена - на база данъчната оценка.
Съгласно чл. 7, ал. 2 от Наредба № 1 за процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес възнагражденията са следните:
1. при интерес до 1000 лв. - 400 лв.;
2. при интерес от 1000 до 10 000 лв. - 400 лв. плюс 10 % за горницата над 1000 лв.;
3. при интерес от 10 000 до 25 000 лв. - 1300 лв. плюс 9 % за горницата над 10 000 лв.;
4. при интерес от 25 000 лв. до 100 000 лв. - 2650 лв. плюс 8 % за горницата над 25 000 лв.;
5. при интерес от 100 000 лв. до 500 000 лв. - 8650 лв. плюс 4 % за горницата над 100 000 лв.;
6. при интерес от 500 000 лв. до 1 000 000 лв. - 24 650 лв. плюс 3 % за горницата над 500 000 лв.;
7. при интерес от 1 000 000 лв. до 10 000 000 лв. - 39 650 лв. плюс 1,5 % за горницата над 1 000 000 лв.;
8. при интерес над 10 000 000 лв. - 174 650 лв. плюс 0,6 % за горницата над 10 000 000 лв.
Горното касае отговора на касационната жалба.
Минималното възнаграждение за процесуално представителство по изпълнителното дело е отделно и се изчислява по реда на чл. 10 от Наредбата:
-за образуване на изпълнително дело - 200 лв.;
- за процесуално представителство, защита и съдействие на страната по изпълнително дело, което има за предмет въвод или опразване на недвижим имот - 1/2 от съответните възнаграждения по чл. 7, ал. 2 на база стойността на имота.
Така че - на първо време следва да конкретизирате материалния интерес, който се определя на базата на пазарната стойност на имота, въз основа на който ще се определи минималния размер на адвокатското възнаграждение.
Тук следва да се има предвид, че изпълнителните дела за въвод във владение са може би едни от най-тежките, затова трябва да се съобрази и конкретиката на съответния казус. Това не е просто да се наложи един запор на банкови сметки и да се съберат вземанията. Важно е - какъв е имотът, кой е длъжникът, по какъв начин би могъл да окаже съпротива. Важни са дори неща като местоположението на имота, защото въводът във владение задължително се осъществява със съдействието на органите на МВР, а те не съдействат напълно на всички съдебни изпълнители и във всички райони на София. Аз лично съм имал сериозни проблеми с Второ РПУ в София. В Младост съм имал пълно съдействие.
Много е важно кой е съдебният изпълнител (без значение дали е ЧСИ или ДСИ) - повечето не искат да се занимават с въводи.
Така че - оферта през интернет в свободна форма, без съобразяване на спецификите на казуса, звучи много несериозно при казус с въвод във владение. Може да получите такава оферта и една кошница обещания, но дали ще получите бързо желания резултат - не е сигурно.
Що се отнася до мнението Ви за адвокатите - видно е, че сте спечелили делото поне на въззивна инстанция, което значи, че адвокатът си е свършил работата до тук.
Що се отнася до комуникацията между адвокат и клиент, въпросът има две страни.
Адвокатът, макар и да упражнява свободна професия, неговата свободна професия не е като някои други свободни професии, т.е. не е на повикване. Няма задължение да е на разположение на клиента 24/7. Много клиенти смятат, че имат пълното право да безпокоят адвоката: вечер след 18 часа, когато клиентът се е върнал от работа и се е сетил за адвоката, но адвокатът пък иска вече да си почине; събота и неделя - същото.
Клиентът също така изобщо не се интересува, че адвокатът има още един куп други клиенти, всеки от които е с претенции и иска да му се свърши работа час по-скоро, ако може и да без пари.
Ако ресторантът е празен, аз не влизам да вечерям вътре, защото сигурно има защо да е празен. Ако адвокатът е твърде свободен да е на разположение на клиента по всяко време, значи има защо - просто не го търсят други клиенти. Всяко нещо си има граници и клиентът трябва да уважава границите на адвоката, както и той да уважава интересите на клиента. Най-важното е адвокатът да спазва процесуалните срокове, определени от закона или от съда, а сроковете на клиента са ирелевантни - никой адвокат не може да се справи с претенциите на всички свои клиенти едновременно.
Аз лично съм си изградил следните критерии за приоритет: първо са тези, които са най-неотложни като процесуални срокове; после са клиентите, които са си платили - те имат предимство пред тези, които искат да платят, след като им е свършена работата, а не преди това; следващият критерий е финансов - в зависимост от размера на хонорара. Едва след това идват критериите за спешност на клиента.
Адвокатската работа е съпътствана от много стрес и мъдрият адвокат си подбира клиентите, за да си минимизира стреса от комуникацията с клиенти, съд, институции и т.н. Аз лично избягвам заядливи, мнителни клиенти или такива с психични проблеми. Например имах случай, при който клиентката плати, след това нещо й прищрака в мозъка и параноята й каза, че съм се наговорил с противната страна. Затова поиска да прекратим договора и да й върна парите. Не й ги върнах, защото би било глупаво да връщам парите на всеки, на кой звездите му проговорят.