начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Адвокатски хонорари по граждански дела

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Адвокатски хонорари по граждански дела

Мнениеот berto » 04 Апр 2024, 23:19

Малко провокация за ума (в 11 вечерта). Ако адвокатът представлява страна (по гражданско дело) и същата страна не спечели делото, кой следва да заплаща хонорара на адвоката?

ГПК урежда цена на иска и държавна такса - чл. 69 и следващите.

Също така повечето граждански дела са свързани с договори, които са в писмена форма и важат правилата за доказване с писмени док-вени средства, т.е. правят се експертизи, които се изготвят от вещи лица, а не от адвокати.

В този смисъл, това, което прави адвокатът е нищо повече от това да напише искова молба, респ. жалба и да направи някои заключения по време на делото и да зададе няколко въпроса.

В този ред на мисли не трябва ли адвокатът, който така ревностно е защитавал правата на клиента си, знаейки, че същият ще загуби, да плати разноските на колегата си, който защитава спечелилата страна?
berto
Потребител
 
Мнения: 414
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Адвокатски хонорари по граждански дела

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2024, 07:32

Много рядко клиента мисли, че казуса е губещ и настоява за дело, а като му кажеш, че ще загуби приема, че си слаб адвокат. Дори след решението на ВКС е сигурен, че е прав и тази псевдоувереност не може да се плаща от друг. Понякога е печелившо дори да загубиш делото, ако то ти е спечелило време или нещо друго. Работата на адвоката е точно да изложи фактите в исковата молба и да ги подкрепи с доказателства, както и да убеди съда да не цени доказателствата на другата страна, което си е труд. За да е коректен адвоката трябва да предупреди упълномощителя, че шансовете са малки или никакви.
Проблемите с адвокатските са същите като преди 12-14 години, при тогавашната редакция на Наредбата. Прекалено високи хонорари, които обаче се обезцениха във времето и сега така се актуализираха, че обезсмислиха воденето на много искове.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4505
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Адвокатски хонорари по граждански дела

Мнениеот kalahan2008 » 05 Апр 2024, 22:28

berto написа:
В този ред на мисли не трябва ли адвокатът, който така ревностно е защитавал правата на клиента си, знаейки, че същият ще загуби, да плати разноските на колегата си, който защитава спечелилата страна?

Защо само разноските на ответника? Адвокатът трябва да плати и пропуснатите ползи на ищеца поради отхвърляне на иска, т.е. всички суми, което ищецът е претендирал от ответника и които е очаквал да му бъдат присъдени. Адвокатът трябва да е благодарен на клиента, че е благоволил да го ангажира по делото.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4239
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron