Здравейте!
Ето какво пише в сайта на НОИ по въпроса - nssi.bg/fizicheski-lica/po-bg-zakonodatelstvo/pomosht-pri-smyrt-na-osig-litse/
Лица, които имат право на еднократна помощ при смърт на осигуреното лице
Право на еднократна помощ при смърт на осигуреното лице, съгласно Кодекса за социално осигуряване (КСО), имат неговите: съпруг (съпруга); деца; родители. Децата на починалото лице имат право на тази помощ, независимо от това дали са учащи се или не са учащи се, дали са пълнолетни или са непълнолетни, а родителите на починалото лице имат право на помощта, независимо от това дали са били издържани от него. Не се изисква правоимащите лица – съпругът/съпругата, децата и родителите на починалото лице да са осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест.
(чл. 11, ал. 2, чл. 12, ал. 2 и чл. 13, ал. 2 от КСО)
Условие за придобиване право на помощта
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. При смърт на самоосигуряващо се лице се изисква и да са внесени дължимите осигурителни вноски за последния месец, за който е изтекъл срокът по чл.7, ал. 4 от КСО.
(чл. 11, ал. 2, чл. 12, ал. 2 и чл. 13, ал. 2 от КСО)
Размер на еднократната помощ при смърт на осигуреното лице
Размерът на еднократната помощ се определя за всяка календарна година със Закона за бюджета на ДОО. Общият размер се разпределя поравно между всички правоимащи лица. Когато право на еднократна помощ при смърт на осигуреното лице имат и лица, които не са я поискали, помощта се изплаща пропорционално само на поискалите я лица. Останалите правоимащи лица могат да поискат полагащата им се пропорционална част от помощта в 3-годишния давностен срок по Кодекса за социално осигуряване.
(чл. 13г от КСО, чл. 26 и чл. 38 от НПОПДОО)
Другите подробности - на сайта.