начало

Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт

Домоуправител - кой?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Домоуправител - кой?

Мнениеот vienna_123 » 20 Ное 2013, 17:14

Здравейте,
Бих искала да попитам кой може да стане домоуправител в дадена жилищна сграда?
Знам, че има професионални домоуправители, но в случая става въпрос за сключен договор с лице, което е технически сътрудник във фирма, която е наела апартамент в сградата, а собственика на апартамента участва в Контролния съвет на етажната собственост.
Това законно ли е?
Благодаря
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Домоуправител - кой?

Мнениеот lakavitsa » 22 Ное 2013, 15:06

В зуес няма много инфо за това кой може да стане управител на ЕС в сграда в режим на ЕС. За всеки случай добричкия кмет в специална наредба тази или миналата година възбрани избирането на подобни ръководители да са над 80 /словом: осемдесет/ години. Не че имам нещо против хората над тази възраст. В ЗУЕС е казано, че собствениците на ЕС не могат да отказват да бъдат избирани в контролните и управителните органи на Сградата. Не е много ясно какво ще последва като действие от останалите в сградата ако това се случи. Нека други да се произнесат за това дали в този случай има (завоалиран) конфликт на интереси. И как бихме постъпили ако за някой от собств. на ЕС има съмнение, че не е с добро психическо или ментално здраве.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Домоуправител - кой?

Мнениеот georgiev_sfbg » 08 Яну 2014, 20:38

vienna_123 написа:Здравейте,
Бих искала да попитам кой може да стане домоуправител в дадена жилищна сграда?
Знам, че има професионални домоуправители, но в случая става въпрос за сключен договор с лице, което е технически сътрудник във фирма, която е наела апартамент в сградата, а собственика на апартамента участва в Контролния съвет на етажната собственост.
Това законно ли е?
Благодаря

ЗУЕС - Чл. 19. (1) Изпълнителният орган на етажната собственост е управителен съвет (управител).
(2) Управителен съвет (управител) се избира за срок до две години.
(3) Управителният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на общото събрание, но не по-малко от трима.
(4) Членовете на управителния съвет избират от своя състав председател.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Членове на управителния съвет могат да бъдат собственици и ползватели. За член на управителния съвет (управител) може да бъде избрано и посочено от собственика лице, което живее в сградата и е вписано в книгата на етажната собственост, както и лице, посочено от представляващия юридическото лице или едноличния търговец, когато самостоятелни обекти са собственост на юридически лица или еднолични търговци.
(6) Мандатът на член на управителния съвет (управителя) може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание.
(7) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание на членовете на управителния съвет (управителя) и касиера може да се заплаща възнаграждение.
(8) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се сключва от упълномощено от общото събрание лице.

ЗУЕС - Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание може да бъде избран контролен съвет (контрольор) за срок две години.
(2) Контролният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на общото събрание, но не по-малко от трима.
(3) Членовете на контролния съвет избират от своя състав председател.
(4) Контролният съвет (контрольорът) контролира дейността на управителния съвет (управителя) по изпълнението на бюджета и решенията на общото събрание за изразходването на средствата на етажната собственост.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Контролният съвет (контрольорът) извършва проверка на касата най-малко веднъж годишно и представя на общото събрание доклад за резултатите от нея. Когато етажната собственост няма контролен съвет (контрольор), общото събрание определя измежду собствениците и ползвателите лица, които да извършат проверката и да отчетат резултатите от нея.
(6) Контролният съвет провежда заседание най-малко веднъж на 6 месеца и приема решения с обикновено мнозинство, ако присъстват две трети от членовете му. За заседанията на контролния съвет се съставя протокол, който се подписва от присъствалите членове. По решение на общото събрание на членовете на контролния съвет (контрольора) може да се заплаща възнаграждение.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Член на контролния съвет, контрольор или касиер може да бъде собственик или ползвател, който не е съпруг, член на домакинството, не е във фактическо съпружеско съжителство, в родствена връзка по права линия, по съребрена линия до втора степен и по сватовство до първа степен с останалите членове на контролния съвет, както и с членовете на управителния съвет или с управителя.
(8) Мандатът на член на контролния съвет или контрольора може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Контролният съвет (контрольорът) се отчита с писмен доклад пред общото събрание в края на мандата си. Докладът се предоставя за запознаване на всеки собственик, ползвател или обитател при поискване.
(10) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) За членове на контролния съвет (контрольор) или касиер могат да бъдат избирани и посочени от собственика лица, които живеят в сградата и са вписани в книгата на етажната собственост при спазване изискванията на ал. 7.

...И не на последно място:
ЗУЕС - Чл. 11. (1) Общото събрание:
15. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) може да приеме решение да не избира контролен съвет или контрольор.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Домоуправител - кой?

Мнениеот lakavitsa » 09 Яну 2014, 00:11

чл. 19
(6) Мандатът на член на управителния съвет (управителя) може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание.

Благодаря за усилията, Георгиев.
излиза така, че може да не е прекратен мандатът на чл. на УС, той да е превъртял, но ще се чака ОС да вземе решение. По принцип това е така, но...Я си представете, Управителят или чл. на УС е изкукуригал, бабите си го обичат, щото е на тяхната възраст и с техния акъл /при преобладаващ брой на малограмотни собственици/. И покривът на сградата тече, но за тях това си е проблем на тия непосредствено под покрива. Да са мислили като избират апартамента си...преди 30-40 години, например. И не е рядкост това като философия, въпреки съществуването на ЗУЕС. Въпреки че Георгиев от бг София и Лакавица го знаят. ЗУЕС е категоричен, но кой го спазва.

Става така, че при изкукуригване, нито можете да посочите на другите в ет. собственост, че дадено лице като чл. на УС е в неспособност да си изпълнява задълженията, нито можете да го докажете самият Вие. В повечето случаи, при слаба правна култура на живущите нещата в сградата се оставят на самотек. Особено в провинцията. И ето Ви добричкият кмет с Наредбата си..за тези над 80. :D. Иначе мисля, че не е прав да се поставя над ЗУЕС и какъвто и да е друг закон. Явно се е напатил от пишман управители. Просто няма ефективен механизъм за излизане от такива ситуации. Или ще се намери, но проблемът на сградата в повечето случаи не може да чака. Не дай боже да има сблъсък на политически цветове, философии за нормативен живот на сградата и т.н и т.н.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron