начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Право на платен отпуск след неплатен по ЗМВР

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Право на платен отпуск след неплатен по ЗМВР

Мнениеот iva_sh » 10 Фев 2014, 23:27

За държавните служители в МВР се прилага само този закон - чл. 169, ал.2 отЗМВР. Няма препращане към ЗДСл или КТ, което понякога води до необходимост да се запълват празноти с тълкуване.
И този случай е такъв!
Според чл. 212, ал. 2 от ЗМВР отпуските на държавните служители по ал.1 /платените и няколко неплатени/ се признават за трудов стаж / с изключение на отпускът за придобиване на юридическа правоспособност/. Възможно е например да е ползван неплатен отпуск за щатна синдикална длъжност - чл. 212, ал.1, т. 8, вр. чл. 259 от ЗМВР. Този отпуск се признава изцяло за трудов стаж. По време на този неплатен отпуск служителят се намира в трудово правоотношение със синдикалната организация, която му плаща възнаграждение и всякакви осигуровки. Като свърши мандата служителя се връща на основната си длъжност и възниква питанката - дали за периода на гореописания неплатен отпуск той може да ползва платен годишен отпуск по основното си правоотношение в МВР. Ако се следва инерцията по КТ - размерът на платения отпуск зависи от времето което се признава за трудов стаж /в случая - служебен стаж/. Но реално не е полаган труд по служебното правоотношение, а през същия период по трудовото правоотношение със синдиката е ползван уговорения между страните платен годишен отпуск. Така за един и същи период може да се окаже, че едно право възниква два пъти.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron