начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

Работа на график и ползване на отпуск

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Работа на график и ползване на отпуск

Мнениеот radel » 03 Дек 2013, 18:24

При работа на график и 12 часови смени ,как трябва да се използва пл.год. отпуск, ИМАЙКИ ПРЕДВИД ,ЧЕ НОРМАЛНАТА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА РАБОТНИЯ ДЕН Е 8 ЧАСА.Следва ли за примерно 2 дни отпуск да бъде пусната молба за 3 дни и ако лицето работи от сряда до неделя , а почива понеделник и вторник,възможно ли е да бъде пусната молба за отпуск в събота и неделя ,когато за лицето са работни дни?
radel
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Ное 2013, 11:45

Re: Работа на график и ползване на отпуск

Мнениеот fbr65 » 03 Дек 2013, 18:37

Платения годишен отпуск се брои на работни дни от седмицата, т.е. една седмица без национални празници са 5 работни дни и се броят за 5 дни платен годишен отпуск. А 2 работни смени по 12 часа са равни на 3 работни дни по 8 часа, ако не се смята приравнителния коефициент за нощните смени.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Работа на график и ползване на отпуск

Мнениеот kazimirc4 » 11 Дек 2013, 23:52

В случая "работа по график" и "ползване на платен годишен отпуск" са две различни материи в сферата на трудовото право!
1.Работата по график се установява с продължителност до 12 часа в чл.142,ал.4 от КТ,за период от до 6 месеца!След приключването му се установява това надвишава ли нормалната месечна продължителност на работното време /сбора от часовете в месеците на графиците/.Има ли недостиг на работното време, това означава намаление на последната РЗ с недостигащите часове. Ако има надвишение на работното време-има дължим извънреден труд. За отработеното времето от 22 до 6 часа се дължи доплащане за нощен труд.За съжаление често това е само законовото положение!
2.Ползването на платен годишен отпуск е според договорената му продължителност, по искане на работника или служителя и писменото разрешение със заповед от работодателя, в уговорено време между страните. Същият не зависи от работата по трафик! Начина на изчисляването му беше описано в предния пост
kazimirc4
Потребител
 
Мнения: 223
Регистриран на: 24 Май 2010, 15:09


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron